Blog / Co nowego?

Nowe powiadomienia e-mail, SMS, online, WEB PUSH, iPhone i Android

Powiadomienia wewnętrzne

W styczniu 2018 uruchomiliśmy nowe powiadomienia wewnątrz motoger.pl, wzorowane na powiadomieniach znanych z serwisu Facebook. Wiemy, że jest to funkcja, na którą czekało wielu sprzedawców części.

Podgląd na powiadomienia:

Powiadomienia WEB PUSH

Dodaliśmy również powiadomienia WEB PUSH, czyli powiadomienia, które wyskakują nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zalogowani w serwisie, ale mamy włączony komputer. Dzięki temu jeszcze szybciej sprzedawca może odpowiedzieć na wysłane wiadomości od klientów lub zrealizować zamówienie. System powiadomień działa w ułamku sekundy :)   Warto sprawdzić!

Oprócz tego usprawniliśmy działanie powiadomień SMS i e-mail.

Powiadomienia e-mail

Powiadomienia o nowych zapytaniach są wysyłane 1 raz dziennie i przedstawiają tylko kilka zapytań, a pozostałe są dostępne po wejściu do serwisu. Wystarczy kliknąć w link w wiadomości e-mail, aby zobaczyć wszystkie nowe zapytania. Dodatkowo można wyłączyć powiadomienia o zapytaniach w panelu ustawień lub kliknięciu w link wiadomości e-mail.

Pozostałe wiadomości e-mail poprawiliśmy pod kątem czytelności oraz treści, aby była jeszcze bardziej zrozumiała.

Powiadomienia SMS

Zmniejszyliśmy ilość wysyłanych SMS ograniczając je do wiadomości informujących o zamówieniach, które są niewątpliwie bardzo istotne.

Powiadomienia w aplikacji na telefonie

Wkrótce uruchomimy aplikację mobilną. Powiadomienia w telefonie aplikacji iPhone i Android będą działać automatycznie, a to oznacza, że każdy sprzedawca korzystający z aplikacji mobilnej nie będzie już otrzymywał powiadomień SMS na swój telefon, aby nie dublować tych samych komunikatów.


Motoger.pl – aktualizacja portalu ?wersja hybrydowa?

stronasprzedawcygif

Strony sprzedawców ? przejrzyste i atrakcyjne dla klientów.

Wiemy, że dla wielu sprzedawców strona firmowa w serwisie ogłoszeniowym to bardzo istotna kwestia. Dlatego postanowiliśmy utworzyć Strony Sprzedawców i zebraliśmy na nich wszystkie wystawione części oraz pojazdy na części każdego Sprzedawcy. Strona nic nie kosztuje, a stanowi istotną formę promocji firmy oraz zwiększa zaufanie wśród klientów.

 

Katalog części ? najszybsze dodawanie części, jakie kiedykolwiek widzieliśmy

Przez kilka miesięcy zastanawialiśmy się, projektowaliśmy i testowaliśmy różne warianty katalogu części. Naszym najważniejszym celem było stworzenie opcji, dzięki której będziemy mogli dodawać części w kilka sekund. Drugie założenie to brak ograniczeń w ilości części, bo w motoger.pl możesz wystawić wszystkie części, które posiadasz. Trzecim założeniem było obniżenie opłat za utrzymanie tak wielu części przez bardzo długi czas. To wszystko udało się w motoger.pl. Efekt: 0 zł za Katalog części. Masz 10 tys lub 50 tys części? To wszystko dodasz za cenę 0 zł.

To nie koniec nowoczesnych rozwiązań. Wkrótce uruchomimy nową metodę dodawania części, która pozwala skrócić czas z kilku sekund do 2-3 sekund na 1 część. Ta niewyobrażalna szybkość będzie kolejną korzyścią dla Sprzedawców części samochodowych.

Dodatkowo intensywnie pracujemy nad rozwojem aplikacji mobilnej (iPhone i Android) oraz integracjami z zewnętrznymi programami magazynowymi oraz znanymi portalami ogłoszeniowymi. Dzięki tym rozwiązaniom dodawanie części będzie zajmowało niesamowicie mało pracy, a najważniejszy czas Sprzedawca będzie mógł przeznaczyć na pozyskiwanie części oraz ich sprzedaż.

 

Nowa zgłaszarko-wyszukiwarka (hybryda) ? jedyna taka na Świecie

Dotychczas w internecie mogliśmy wyszukiwać części w serwisach ogłoszeniowych. Jeśli czegoś nie było w serwisach ogłoszeniowych to w sieci nie mogliśmy takiej części zamówić/kupić. Dlatego pojawiły się serwisy działające na podobnej zasadzie jak motoger.pl, czyli Kupujący może zapytać Sprzedawców o poszukiwane części i wówczas otrzymuje odpowiedź od Sprzedawcy.

Nigdzie jednak do tej pory nie stworzono zgłaszarko-wyszukiwarki, która jednocześnie pełni obie funkcje. To zadanie udało się naszemu motoger.pl. W tej chwili szukając w serwisie otrzymujemy oferty z katalogu części oraz oferty ręczne, ?gdy sprzedawca odpowie na zapytanie?.  Oprócz tego w naszych wynikach można zobaczyć całe Pojazdy z przeznaczeniem na demontaż części. Dla kupującego to zupełnie nowe możliwości, a w dodatku w 1 momencie i 1 miejscu.

To jednak nie wszystko. Klienci, którzy nie chcą szukać w internecie mogą zadzwonić na infolinię 703 400 202, która jest coraz bardziej popularna i tą drogą zapytać o części. Podobnie jak w przypadku portalu online mogą otrzymać na swoje ?telefoniczne konto? oferty z katalogu, oferty ręczne ?gdy sprzedawca odpowie na zapytanie? oraz informacje o tym, który sprzedawca posiada pojazd pasujący do poszukiwanego, aby móc zdemontować części i wysłać te potrzebne do klienta.

 

Precyzja wyszukiwania

W motoger.pl nastawiamy się na dostępność i szybkość. Chcemy, aby klienci znaleźli części oraz zrobili to w szybkim czasie. Dlatego w naszej wyszukiwarce mamy do wyboru bardzo dokładne dane pojazdu i inteligentne podpowiedzi w nazwach części. Co więcej, wyszukiwarka pozwala na szukanie kilku części na raz do jednego pojazdu. Tego nie znajdziesz w innych serwisach.

Nastawiamy się na skuteczne wyszukiwanie. Wiemy, że części używane często są błędnie kupowane ze względu na różne wersje pojazdu, roczniki, a nawet producenta. Dlatego w motoger.pl można dokładnie i szybko sprecyzować istotne parametry.  Kupujący mogą uzyskać 3 rodzaje wyników wyszukiwania:

– części prawdopodobnie pasujące (bardzo zbliżone oferty z Katalogu części)

części dopasowane (ręczne oferty Sprzedawcy wystawione w oparciu o zapytanie)

– oferty z Pojazdami (przeznaczone na demontaż)

Dodatkowo do wszystkich rodzajów wyszukiwania zaznaczana jest informacja o pasującej lokalizacji, jeśli Klient zaznaczy preferowaną lokalizację.


Geolokalizacja – szukaj wg swojej lokalizacji

lokalizacja

Wielu klientów chce zobaczyć poszukiwane części. Dlatego wprowadziliśmy do formularza zapytań dodatkowe pole „Lokalizacja”. Od tego momentu klient może złożyć zapytanie oraz wskazać promień w kilometrach, aby w razie czego dojechać do okolicznej miejscowości.  Oferty, które otrzymuje klient pochodzą z całej Polski, ale te odpowiadające lokalizacji będą widoczne od góry jako wyróżnione i spełniające kryteria wyszukiwania.


Nowe SMS z ofertami dla kupujących

nowe_sms

Otrzymaliśmy od Was informacje o poprawieniu treści SMS, które otrzymują klienci. Poprawiliśmy wyświetlanie nazwy części, numeru telefonu i dołożyliśmy wyświetlanie kosztu wysyłki oraz miejscowości, w której sprzedawane są części.


Filtrowanie zapytań wg marek i modeli

Otrzymujesz zbyt dużo zapytań, a na większość nie dajesz swoich ofert cenowych, bo nie posiadasz poszukiwanych części? Możliwe, że masz ustawione domyślnie wszystkie marki i modele. Zmień tę sytuację i ustaw sobie tylko te marki i modele, do których rzeczywiście możesz mieć części na sprzedaż. Wtedy zwiększysz porządek na swojej liście zapytań i będziesz mógł odpowiadać tylko na te interesujące zapytania. Tym samym masz szansę zwiększyć sprzedaż i nie marnować czasu na klikanie „Nie mam”.

Jak ustawić filtrowanie wg marek i modeli? Obejrzyj wideo:

 

Jeśli masz jakieś uwagi lub pomysły jak jeszcze można usprawnić filtrowanie zapytań – daj znać w komentarzu :)


Jak legalnie sprzedać auto na części

Sprzedaż auta na części ? bardzo proste!

Zapewne wystarczy duży garaż, zestaw narzędzi i chęci do pracy (ewentualnie regał i trochę miejsca w magazynie). Jak już rozkręcimy samochód na części pierwsze, potrzebny nam będzie aparat fotograficzny i podstawowa wiedza w zakresie dystrybucji części za pośrednictwem Internetu. Pomysł na pierwszy biznes wydaje się być banalny, to teraz przechodzimy do realizacji i otwieramy szrot samochodowy.

jak legalnie sprzedawać części używane

Zdobycie samochodu na części to nic skomplikowanego wystarczy zakupić go w Polsce, sprowadzić z za granicy, można też rozebrać swój stary pojazd lub ukraść autko (tego ostatniego stanowczo odradzamy przecież szukamy możliwości legalnego zdobycia części). Mamy już auto więc przechodzimy do demontażu. Jako pierwsze demontujemy elementy blacharskie, należy to robić ostrożnie, uszkodzone elementy tracą na wartości. Błotniki, maska, lampy i inne elementy odkręcone to teraz możemy zabrać się za wyciągnięcie silnika. Demontaż silnika z auta nie powinien sprawiać większych problemów, proponuję zawołać szwagra do pomocy ponieważ samemu będzie ciężko. Szczególną ostrożność należ zachować demontując układ klimatyzacji, ulatniający się gaz może odmrozić nam palce. Warto wyposażyć się w szmaty ponieważ wyciekające oleje i płyny mogą narobić bałaganu w garażu. Resztę auta rozbieramy według uznania tylko ostrożnie ? wszystko jest na sprzedaż.  Tym sposobem otrzymaliśmy gołą karoserię i możemy zawieźć ją na pobliskie złomowisko nie zapominając o tym, że każde pozostawione plastikowe elementy mogą wpłynąć na obniżenie ceny przez właściciela złomu. Oczywiście omijajcie złomowiska gdzie prowadzi się stacje demontażu pojazdów ponieważ mogą nam nie odebrać auta w takim stanie.

Samochód mamy rozebrany, części sfotografowane leżą już na półkach więc nie pozostaje nic innego jak sprzedaż ich aukcjach. Części wystawiliśmy ? klienci kupili. Wszystko mamy spakowane w kartony, owinięte strechem i możemy wysyłać w świat. Wysłaliśmy, zarobiliśmy fortunę, zarobione pieniądze w kieszeni. Mamy chęć na więcej i więcej, przecież to takie proste (mając więcej części możemy zarejestrować się na giełdzie części używanych motoger.pl ;-) )  Chcemy założyć firmę, otworzyć szrot i rozbierać auta legalnie na części i nikt nam w tym nie przeszkodzi. Nikt z wyjątkiem wrednego urzędnika, który właśnie nam uświadomił, że samodzielny demontaż auta jest nielegalny. W tym miejscu zapewne podrapiesz się po głowie i zadasz sobie pytanie:

W jaki sposób legalnie rozebrać samochód na części i sprzedawać legalnie części używane?

Odpowiedź na pewno znajdziemy w google, przecież inni też handlują częściami, prawie w każdej wiosce można spotkać szrot samochodowy. Wpisując pożądaną frazę ?sposób na legalną sprzedaż części używanych? w wyszukiwarkę dowiadujemy się, że nie tylko my mamy ochotę na prywatny auto szrot, właściwie temat poruszany na każdym znanym forum. Mnóstwo wpisów, sprzeczne informacje, nawet ktoś napisał poradnik i założył stronę na której możemy owy poradnik zakupić (kupiłem ? przeczytałem, wniosek: jedyną osobą, która zrobi interes po przeczytaniu poradnika jest autor). Czas stwierdzić fakty i wybić sobie szrot z głowy: samochód można rozebrać legalnie TYLKO w Stacji Demontażu pojazdu, która uzyska pozwolenie od Wojewody. Oczywiście Twój mózg nadal broni się przed przyswojeniem tej niekorzystnej dla niego informacji i szukasz potwierdzenie, więc przeczytaj powoli i uważnie:

W POLSCE NIE MOŻNA LEGALNIE ROZBIERAĆ SAMOCHODÓW POZA STACJĄ DEMONTAŻU POJAZDÓW Z POZWOLENIEM OD WOJEWODY, DEMONTAŻ AUTA NA WŁASNĄ RĘKĘ JEST NIELEGALNY!

Jak zatem legalnie sprzedawać części używane? Możemy otworzyć stacje demontażu pojazdów, lecz jest kosztowne. Stacja demontażu pojazdów musi spełniać warunki ściśle określone w ustawie, w przeciwnym razie nie otrzymamy pozwolenia od Wojewody, demontując auto musimy pamiętać o ochronie środowiska. Samochody przeznaczone do demontażu są traktowane jako odpady, a jak wiadomo odpadom należy się szczególne traktowanie. Nie będę rozpisywać się w tym miejscu o otwarciu takiej stacji, poświęcę na to osobny wpis na blogu.

Wiemy już, że nie możemy legalnie rozbierać samochodów na części, ale nadal nie wiemy dlaczego jest to zabronione i co grozi za nielegalną rozbiórkę samochodu. Jak wspomniałem samochody przeznaczone do złomowania to odpady i podlegają ustawie o ochronie środowiska, za złamanie zakazu grożą surowe kary nakładane przez Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednak kara z Inspektoratu Środowiska to nie wszystko, cofnijmy się do początku przygody ze szrotem samochodowym i poszukajmy innych zagrożeń.  Auto na części, które kupisz w Polsce możesz wyrejestrować w Wydziale Komunikacji i u ubezpieczyciela tylko w przypadku sprzedaży lub kasacji. Auto przekazane do kasacji powinno być kompletne. Nie można wyrejestrować auta na życzenie  więc już do końca życia będziesz płacić składkę OC lub narazisz się na karę z Funduszu Gwarancyjnego.

Jak legalnie sprzedać auto na części

Sprowadzając auto z Niemiec unikniesz problemu z ubezpieczycielem ponieważ auto nie jest  zarejestrowane, ale obowiązuje Cię opłata akcyzowa w wysokości 3.1% i 18.6% (powyżej poj. 2000ccm) od wartości auta. Opłatę należy uiścić w Urzędzie Celnym w terminie do 14 dni od dnia przekroczenia granicy Polski przez pojazd. Rozbierając swoje auto na części masz ten sam problem co w pierwszym przypadku, a przypadku z kradzieżą auta chyba nie muszę opisywać. Warto wspomnieć o środowisku naturalnym, które narażone jest na kontakt ze szkodliwymi płynami eksploatacyjnymi takimi jak np. olej, który nie ma na nie dobrego wpływu, skutki wpuszczania freonu do atmosfery zna każdy.

Części samochodowe pochodzące z rozbiórki pojazdów, a Urząd Skarbowy

Na deser zostawiłem Urząd Skarbowy, jak wytłumaczyć fiskusowi skąd mamy sprzedawane części. Kupując samochód mamy na stanie magazynowym – samochód osobowy sztuk jedna i jak wytłumaczyć jego cudowny podział na sztuk kilkadziesiąt? Jak widać sprzedać samochodu na części nie jest taka prosta jak mogło by się wydawać, a na pewno nie jest legalna w domowych warunkach.

Jak robią to inni? Na polskim rynku części używanych jest około 1000 legalnie działających stacji demontażu pojazdów i znacznie więcej firm, które handlują częściami nie prowadząc stacji. Takie firmy możemy spotkać m.in. na giełdzie ? kiermaszu części używanych. Firmy te pozyskują części używane w drodze zakupu ich ze stacji demontażu lub poza granicami Polski. Warto podkreślić, że firmy te nie rozbierają bezpośrednio samochodów na części  lecz kupują części używane od firm legalnie zajmujących się rozbiórką aut.  Od dostawców części otrzymują fakturę-rachunek zakupu, co pozwala im na rozliczenie się z US. Poradnik jak sprzedawać legalnie części używane dostępny na aukcjach internetowych opisuje ten sposób na handel częściami, autor nie wnosi nic nowego do sprawy i przyznaje ze demontaż jest nielegalny (zaoszczędziłeś ok 40zł).  Korzystając z portalu Moto2.pl możesz obserwować jakich części potrzebują klienci, pomaga to w zakupie części od dostawcy.

jak legalnie rozebrać samochód na części

Jak widać handel częściami używanymi jest legalny pod warunkiem legalnego nabycia części, bajki o legalnym rozebraniu auta na części można wsadzić między wiersze. Podejrzewam, że zjawisko nielegalnych rozbiórek aut jest powszechne, a osoby które to się tym zajmują nie przejmują się karami. Moim zdaniem bagatelizowanie kontroli i kary jest błędne. Do niedawna mieliśmy w Polsce sytuację w której Ministerstwo Środowiska pobierało opłaty recyklingowe 500zł  przy rejestracji auta i przekazywało je stacją demontażu za utylizacje auta. Do obowiązków tego samego Ministerstwa należało też kontrolowanie tzw. Szarej strefy demontażu pojazdów i nakładanie kar za łamanie przepisów. Sytuacja była patologiczna ponieważ wpływy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z tytułu opłat recyklingowych były wyższe niż środki przekazana Stacją Demontażu Pojazdów z tego samego tytułu. Przyczyniły się do tego nielegalne szroty, które rozbierając auta nie mogły odebrać dopłaty z Ministerstwa i pieniądze zostawały na kontach NFOŚiGW.  Sytuacja zmieniła się 1 stycznia 2016r. gdy zlikwidowano obowiązkową opłatę recyklingową. Dziś nie ma już ?cichego przyzwolenia? więc warto zastanowić się dwa razy przed rozbiórką auta na części i przeliczyć dokładnie rentowność nielegalnego szrotu samochodowego.


Co to jest motoger.pl?

Jesteś tutaj pierwszy raz? Idealnie trafiłeś. Możesz być mechanikiem, blacharzem, majstrem od samochodów, laikiem samochodowym lub też sprzedawcą części samochodowych.  Jeśli jesteś jednym z nich, to motoger.pl jest właśnie dla Ciebie.

Jak działa motoger.pl?